Вы просматриваете: Главная > Навчальний процес > Нормативно-правова база

Нормативно-правова база

IMG_0148      Закон «Про загальну середню освіту»

Законодавство України про загальну середню освіту  базується на Конституції України, складається з Закону України «Про освіту», Закону «Про загальну середню освіту» та інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України. Закон визначає правові, фінансові та організаційні засади розвитку системи загальної середньої освіти.

Основними завданнями загальної середньої освіти є:

—       виконання вимог Державного стандарту загальної середньої освіти, підготовка учнів до подальшої трудової діяльності;

—       формування особистості, світогляду, розвиток здібностей учня та наукового світогляду;

—       забезпечення права громадян на доступність та безоплатність здобуття загальної середньої освіти;

—       реалізація права учнів на вільне формування політичних та світоглядних переконань;

—       визначення обов’язків учасників навчально-виховного процесу, встановлення відповідальності за правопорушення.

Загальна середня освіта – це процес оволодіння учнями необхідних знань, поглядів та світобачення для інтелектуального, фізичного та соціального розвитку особистості. Формування загальнолюдських цінностей, що ґрунтується на засадах гуманізму, взаємоповаги між націями, народами в інтересах родини, суспільства, держави. Законом встановлено термін навчання, організація навчально-виховного процесу (плани та навантаження учнів), права та обов’язки учасників навчально-виховного процесу.

Державний стандарт — це вимоги до освіченості учнів. Державний стандарт базової та середньої освіти визначає складові та зміст освіти, встановлює державні вимоги до випускників та учнів. Постановою визначається зміст базової та повної середньої освіти, а також визначає базовий навчальний план.

Державні вимоги до рівня загальної підготовки учня подано за галузевим принципом у семи напрямках:

• мова та література;
  • суспільствознавство та естетика;
  • культура, математика, природознавство;
  • здоров’я, фізична культура, технології.

Зміст базової загальної середньої освіти є єдиним для  всіх учнів. Особистісний підхід до кожного учня здійснюється через різні методики організації навчання, які враховують пізнавальні здібності учнів, а також через факультативні курси.   У старших школах, в зв’язку з профільним напрямком, вимоги та зміст освіти визначається за трьома рівнями:

1. Обов’язкові   результати  навчання,  визначені Державним стандартом.
  2. Профільний, зміст якого визначають програми затверджені  МОН.
  3. Академічний,  за програмами якого вивчаються дисципліни,  що   тісно   пов’язані   з   профільними   предметами (наприклад,   фізика   у  хіміко-біологічному  профілі).
  4. Здійснюється загальноосвітня підготовка учнів,  які не визначилися щодо напряму спеціалізації.